sobota, 17 października 2015

JEROZOLIMA - WCZORAJ I DZIŚ



Podczas szabatowego wieczoru, zorganizowanego przez LubuskąFundację Judaica




w DejaVu, wspominałam z Hanią Gawrońską - Prezes Fundacji, naszą wspólną wyprawę do Jerozolimy. Jest to niezwykłe miejsce na ziemi, gdzie obecność Boga czuje się na każdym kroku. Tam czas ma zupełnie inny wymiar. Przeszłość przewija się z teraźniejszością. Miałam wrażenie, że po Starym Mieście, tylko chwilę przede mną stąpali biblijni Prorocy,



 a Góra Oliwna zbliża do Najwyższego na centymetry.







 Przy Ścianie Płaczu uwielbienie i dziękczynienie płynęło wielkimi łzami.








 Ta niezwykła atmosfera, panuje również w nowej części miasta. Za murami, na ulicach i w galeriach handlowych tradycję z nowoczesnością świetnie łączą ortodoksyjni Żydzi. Ich silne przywiązanie do tradycji i rodziny widać w zachowaniu i stroju. Przed szabatem całymi rodzinami robią ogromne zakupy. Wyróżniają się tradycyjnym strojem. Panie w staroświeckich, długich sukniach i w koronkowych nakryciach głowy. Ich córki paradują w takich samych / krój, kolor/ kreacjach jak mamy. Panowie, zależnie od pochodzenia, jedni zakładają czarne kapoty, białe koszule, spodnie do kolan, białe podkolanówki i czarny kapelusz. Inni noszą okrągłe czapy z bobra lub lisa, czarne chałaty, białe koszule. Chłopcy wyglądają jak repliki ojców, w białych koszulach z frędzlami po bokach, z czarnymi, aksamitnymi jarmułkami na głowach. Przy tym często w ręku trzymają telefony komórkowe, czy laptopy. Poruszają się samochodami światowych marek.









 Współcześni Izraelici pojawiają się w szydełkowych jarmułkach na głowie, dzinsach, niebieskich koszulach i adidasach. Dziewczyny w najnowszych kolekcjach ZARY czy MANGO. 







To zderzenie kulturowe uświadomiło mi, że kwestia Żydów, wyznawców religii mojżeszowej a współczesnych Izraelczyków jest o wiele bardziej skomplikowana i złożona, niż mi się wydawało. Sielankowy obraz radosnych rodzin, spędzających wspólnie czas na ulicach Starej i Nowej Jerozolimy, zakłócał widok posterunków z uzbrojonymi żołnierzami. Niespokojny czas, pełen napięć i realnych zagrożeń, dopinguje nas do ponad wyznaniowej modlitwy o pokój w tym Wiecznym Mieście.




 Fundacja Judaica w swojej misji zawiera krzewienie kultury żydowskiej i w ramach swojej działalności organizuje wyjazdy do Izraela w korzystnej cenie, z noclegiem w samym centrum Starego Miasta. Zachęcam do podróży  z Fundacją. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz